Julenat sang englene denne lovsang for at ære Gud. Et af Guds formål med os mennesker er, at vi skal være hellige og leve et liv, som ærer ham. Men, hvordan kan vi konkret ære Gud med vores liv? Der er mange forskellige måder at gøre det på, ligesom der er mange forskellige mennesker i mange forskellige livssituationer.
Måske er det også pointen? At du kan ære Gud, hvor du er og med de relationer, du har. Måske ved at bede for andre. Måske med en åben hånd og invitation til fællesskab. Måske med tilgivelse, interesse og venlighed også overfor dem, du har en kortvarig kontakt med. Måske med trofasthed eller praktisk hjælp.
Måske ville du ønske, du var anderledes. Eller at nogle ting i dit liv var anderledes. Sådan har jeg det i hvert fald nogle gange. Men Gud har aldrig lavet fejl, og det gjorde han heller ikke, da han skabte dig. Dét i dit liv, som kan se småt og hjælpeløst ud i menneskers øjne, er det måske ikke i Guds øjne.
Caroline Bernhard, stud.theol.
Følg med i Dansk Bibel-Instituts julekalender her på TilLiv.dk. I andagtsstykkerne reflekteres over hvert enkelt led i beretningen om den første jul.
Dansk Bibel-Institut ønsker at give en faglig bibeltro uddannelse og dannelse, sådan at evangeliet om Jesus Kristus forkyndes for mennesker.